Today: June 16, 2026
May 18, 2026
1 min read

Sindicatul Guvernului declanșează grevă japoneză împotriva vicepremierului Gheorghiu

Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului a anunțat că va intra în grevă japoneză începând de luni, 18 mai, ca formă de protest împotriva vicepremierului Oana Gheorghiu. Decizia a fost luată ca urmare a tensiunilor apărute în relația dintre sindicaliști și conducerea Guvernului.

Reprezentanții sindicatului au transmis că principalul motiv al protestului este nemulțumirea față de activitatea vicepremierului Oana Gheorghiu, solicitându-i acesteia să demisioneze din funcția pe care o deține. Aceștia consideră că prezența sa în fruntea Guvernului afectează modul de lucru și relațiile din cadrul aparatului guvernamental.

Grevă japoneză presupune o încetinire deliberată a activității, fără a întrerupe complet munca, ceea ce poate afecta funcționarea instituțiilor guvernamentale. Sindicaliștii au ales această formă de protest pentru a-și exprima nemulțumirile fără a bloca total activitatea instituției.

Până în prezent, nu au fost comunicate reacții oficiale din partea vicepremierului Oana Gheorghiu sau a altor reprezentanți ai Guvernului referitoare la această acțiune sindicală. Situația rămâne în continuare tensionată, iar evoluția conflictului va fi monitorizată în următoarele zile.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Intervenție a pompierilor pentru fum într-un bloc din Constanța

Next Story

Laura Codruța Kovesi despre corupția la nivel european

Latest from Blog

Go toTop

Don't Miss

Bărbat amenință că se aruncă de pe podul din Murfatlar

Luni seara, 15 iunie, un bărbat în vârstă de 34

Școala „Grigore Moisil” din Năvodari a primit al zecelea Steag Verde

Școala Gimnazială „Grigore Moisil” din Năvodari a fost distinsă luni,